به سایت WEAP خوش آمدید
WEAP
ویپ حاصل ابتکار Stockholm Environment Institute.


درباره ويپ

خانه
چرا وبپ؟
ویژگی ها
تازه ها
نماهایی از برنامه
تصویر متحرکی از برنامه
کاربردها
مقالات
تاریخچه و دست اندرکاران

استفاده از ویپ
دانلود
مجوز استفاده
راهنمای کاربر
آموزش
فایل های ویدئویی
منابع

انجمن کاربران
تبادل نظرات
لیست اعضا
ویرایش پروفایل

حمایت های جانبی
دوره های آموزشی
دروس دانشگاهی
همکاری

درباره ما
برنامه منابع آب موسسه محیط زیست استکهلم - ایلات متحده
ارتباط با ما


خبرهای زیست محیطی
LEAP
آیا به مبحث انرژی علاقه دارید؟
در مورد "لیپ" بخوانید: نرم افزار موسسه محیط زیست استکهلم برای برنامه ریزی انرژی.

چرا وبپ؟

بررسی اجمالی     سابقه     رویکرد     مثال ها     توسعه

بررسی اجمالی

ويپ یک ابزار نرم افزاری برای برنامه ریزی یکپارچه منابع آب است که تلاش به جای جایگزینی برای برنامه ریزان ماهر است. یک چارچوب جامع، انعطاف پذیر، و کاربر دوست برای برنامه ریزی و آنالیز سیاست ها فراهم می کند. تعداد متخصصینی که هر روزه ویپ را به عنوان ابزاری کاربردی به مجموعه مدلها، پایگاه داده ها و صفحات گستره خود اضافه می کنند رو به رشد است. اين مقدمه ايست بر مفهوم ويپ ، رويكرد ، و ساختار آن، شرح تفصيلي تكنيكي قابليت هاي ويپ در يك نشريه جداگانه در دسترس مي باشد راهنمای کاربری ویپ.

سابقه

بسیاری از مناطق در معرض چالش های سنگین مدیریت آب شیرین هستند. تخصیص منابع محدود آب ، نگرانی هایي را در مورد کیفیت محیط زیست، برنامه ریزی تحت تنوع آب و هوا و عدم قطعیت، بوجود آورده است. و نیاز به توسعه و پیاده سازی استراتژی های پایدار استفاده از آب به طور فزاینده ای فشاربر روي برنامه ریزان منابع آب است. مدل های شبیه سازی متعارف عرضه گرا همواره برای بررسی طیف گسترده ای از گزینه های مدیریت كافي نبوده است.

طي دهه گذشته رویکرد یکپارچه به توسعه آب پدید آمده كه که مکان هاي پروژه های تامین آب در زمینه مدیریت سمت تقاضا، و کیفیت آب و اکوسیستم حفظ و حفاظت است. ويپ اين ارزش ها را در قالب يك ابزار براي آناليز سياست ها و برنامه ريزي منابع آب به صورت يكپارچه در آورده است. گره نياز در ويپ به مسائلی مانند الگوهای مصرف آب، راندمان تجهیزات، استراتژی استفاده مجدد، هزینه ها ، و طرح های تخصیص آب وابسته مي باشد. در شرایطی برابر با طرف عرضه از جمله موضوعاتی مانند جریان جریان، منابع آبهای زیرزمینی، مخازن ، و انتقال آب است. همچنين ويپ بوسيله رويكردي جامع از شبيه سازي طبيعي (براي مثال، نياز تبخير و تعرق ؛ رواناب ، جريان پايه) و مولفه هاي مهندسي (براي مثال، مخازن ، پمپاژ از آبهاي زير زميني) سيستم آب متمايز شده است. اين به طراح اجازه دسترسي به ديدگاه جامع تر از طيف گسترده اي از عوامل كه که باید در مدیریت منابع آب برای استفاده در حال و آینده در نظر گرفته شود را مي دهد. نتایج بدست آمده یک ابزار کاملا مفید برای بررسی گزینه های مخلتف مدیریت و توسعه آب می باشد.

ویپ ظرفیت های زیادی برای کاربرد دارد:

 • پایگاه داده بیلان آب: ویپ سیستمی برای نگهداری اطلاعات میزان تقاضا و ذخیره آب فراهم می کند
 • ابزار تولید سناریو: ویپ نیاز آبی، تامین، رواناب، جریان رودخانه، ذخیره مخزن، تولید بار آلودگی، تصفیه و بار وارده به رودخانه و کیفیت آب آن را شبیه سازی می کند.
 • ابزار تجزیه و تحلیل سیاست: ويپ رنج كاملي از توسعه آب ، گزينه هاي مديريت ، تفسير كردن و محاسبه بيشمار سيستم هاي كاربرد آب را ارزيابي مي كند.

رویکرد ویپ

ويپ بر اساس معادلات پايه بيلان آبي عمل كرده و آن را مي توان در سيستمهاي شهري و كشاورزي ،حوضه هاي مستقل يا سيستم هاي رودخانه اي مرزي پيچيده بكار برد. علاوه بر این، ويپ می تواند طیف گسترده ای از اجزای طبیعی و مهندسی از این سیستم ها ، از جمله بارش رواناب، جريان پايه، وتغذيه آبهای زیرزمینی از بارش را شبیه سازی كند. تجزیه و تحلیل تقاضاي منطقه اي، حفاظت از آب، حقابه ها و اولویت تخصیص، بهره برداري از مخزن، توليد انرژي برق آبی، روند يابي آلودگی وكيفيت آب، ارزیابی آسیب پذیری و الزامات زیست محیطی است. ماژول تجزیه و تحلیل مالی نیز اجازه می دهد تا کاربر به بررسی و مقایسه مبحث هزینه - درآمد پروژه ها بپردازد.

تحلیلگر نشان دهنده سیستم در شرایط مختلف منابع تامین (به عنوان مثال، رودخانه ها ،انهار، آبهای زیرزمینی، مخازن، و تاسيسات آب شیرین کن). برداشت، انتقال و فاضلاب امکانات تصفيه خانه فاضلاب، نياز آب، توليد آلودگی و الزامات زیست محیطی. ساختار داده ها و سطح جزئیات را می توان به راحتی سفارشی كرد تا مناسب با نيازها و در دسترس بودن داده ها برای یک سیستم خاص و تجزیه و تحلیل مربوط به آن باشد.

برنامه ها کاربردی ویپ شامل چند مرحله می شود.

 • تعریف مطالعه: چهارچوب زماني، مرزهای مکانی، اجزای سیستم، و پيكر بندي مسله ، برقرار شده است.
 • شرایط موجود: یک تصویر کلی از تقاضای واقعی آب، ميزان آلودگي، منابع و عرضه مورد نیاز برای سیستم توسعه یافته است. این می تواند به عنوان یک گام کالیبراسیون در توسعه نرم افزار باشد.
 • سناریوها: مجموعه ای از فرضيات مختلف(سناريو ) در مورد اثرات آینده سیاست ها ، هزینه ها ، و آب و هوا، به عنوان مثال، درتقاضاي آب، عرضه،هيدرولوژي، و آلودگی را می توان شرح داد.. (سناریوهای احتمالی در بخش بعدی ارائه شده اند.)
 • ارزیابی: سناریوهای با توجه به کفایت آب، هزینه ها و منافع ، سازگاری با اهداف زیست محیطی، و حساسیت به عدم قطعیت در متغیرهای کلیدی ارزیابی شده است.

نمونه های از تجزیه و تحلیل سناریو توسط ویپ

تجزیه تحلیل سناریوها هسته ی ویپ است سناریو ها برای بررسی طیف عظیمی از سوالات با عنوان "چه میشود اگر" مورد استفاده قرار می گیرد . مانند :

 • اگر رشد جمعیت و الگوهای توسعه اقتصادی، تغییر کند چه می شود؟
 • اگر منحنی فرمان مخزن تغییر کرد چه می شود؟
 • اگر بهره برداری از آبهای زیرزمینی افزایش یابد چه می شود؟
 • اگر حفاظت از آب معرفی گردد، چه می شود؟
 • اگر الزامات و قوانین زیست محیط سخت تر شوند، چه می شود؟
 • چه می شود اگر، یک برنامه كاربردي ربط دهنده مي باشد كه به منظور ذخیره بیش از حد سطح آب در سفره های زیر زمینی تعبيه شده است.
 • چه خواهد شد اگر (What if) برنامه بازیافت آب اجرا شود؟
 • چه خواهد شد اگر (What if) تکنیک آبیاری با بازدهی بیشتر استفاده شود؟
 • اگر ترکیب محصولات کشاورزی تغییر کرد، چه می شود؟
 • اگر تغییر اقلیم میزان تقاضا و عرضه را تغییر دهد، چه می شود؟
 • آلودگی های بالادست چگونه در کیفیت آب پایین دست تاثیر می گذارد؟
 • تغییر کاربری اراضی چگونه رواناب را تحت تاثیر قرار می دهد؟

توسعه ویپ

انستیتو محیط زیست استکهلم پشتیبانی های اولیه ای برای توسعه ویپ فراهم نموده است مرکز هیدرولوژی مهندسی هیئت مهندسین ارتش آمریکا بودجه پیشرفت قابل توجهی است. تعدادی از سازمان ها، از جمله سازمان ملل متحد, بانک جهانی, آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده, سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده, IWMI, بنیاد پژوهش آب (AwwaRF سابق) و صندوق زیرساخت های جهانی ژاپن پشتیبانی پروژه را فراهم کردند. از ویپ جهت ارزیابی های آب در دهها کشور بهره گرفته شده است، از جمله : ایالات متحده, مکزیک, برزیل, آلمان, غنا, بورکینا فاسو, کنیا, آفریقای جنوبی, موزامبیک, مصر, اسرائیل, عمان, آسیای مرکزی, هند, سریلانکا, نپال, چین, کره جنوبی, و تایلند.

بعدی: ویژگی ها